Medziregionálne inovačné investície
Regionálne ekonomiky potrebujú inovovať, transformovať a adaptovať na stále meniace sa a čoraz kompetetívnejšie a udržateľnejšie prostredie. Európska únia bude kľúčovou pri podporovaní regiónov členských štátov v naštartovaní ich potenciálu pre inovácie, konkurencieschopné a udržateľné projekty.
Celkovým cieľom výzvy na predkladanie návrhov je podpora medziregionálnych partnerstiev, najmä prostredníctvom cielených investícií zameraných na zrýchlené oživenie trhu a rozširovanie inovačných riešení.
Inovačné investície v oblasti digitalizácie
Podľa stratégie Európa pripravená na digitálny vek sa táto výzva na predkladanie návrhov na inovačné investície zameriava na investície do podnikov a administratívy. Podpora medziregionálnych investičných investícií a projektov bude prebiehať v troch oblastiach:
-
Digitálna ekonomika a inovácie
Nasadenie inovatívnych riešení pre digitalizáciu podnikov a digitálne služby vrátane využitia umelej inteligencie; demonštrácia inovatívnych digitálnych technológií s cieľom komercializácie výsledkov výskumu a lepšej integrácie do hodnotových reťazcov EÚ; Spoločnosti posilňujúce hodnotový reťazec kybernetickej bezpečnosti EÚ a chrániace pred hackermi, ransomvérom a krádežou identity; Digitálne zručnosti pre spoločnosti prijímajúce inovatívne digitálne technológie (zvyšovanie zručností a rekvalifikácia) v rámci investícií relevantných pre inteligentnú špecializáciu.
-
Digitalizácia verejnej správy
Nové alebo výrazne zlepšené služby pre e-government vrátane zavádzania celoeurópskych interoperabilných služieb, ktoré zlepšujú efektívnosť služieb poskytovaných verejnými správami občanom, napríklad prostredníctvom umelej inteligencie alebo kybernetickej bezpečnosti; Investície a inovačné riešenia pomáhajúce správnym orgánom poskytovať ich služby viac „user-friendly“.
-
Digitalizácia zdravotníctva
Inovatívne investície v oblasti cezhraničnej ochrany zdravotnej dokumentácie a dát (vrátane kybernetickej bezpečnosti); Investície spojené s digitálnymi nástrojmi na podporu prevencie, získania spätnej väzby a interakciu s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti; Investície a inovácie v oblasti digitalizácie zdravotníctva a zdravotníckej infraštruktúry
Hlavným cieľom výzvy je uvoľniť potenciál digitálneho rastu a nasadiť inovatívne riešenia (pre podniky aj občanov), zlepšiť dostupnosť a efektívnosť služieb a preklenúť pretrvávajúcu digitálnu priepasť.
Inovácie zamerané na „Zelený prechod“
Cieľom Európskeho ekologického dohovoru je vytvoriť z Európy konkurencieschopné hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje. Európska únia chce podporovať zelenú ekonomiku, preto je jednou z častí Medziregionálnych inovačných investícií práve časť reflektujúca inovácie slúžiace na tzv. zelený prechod.
Táto výzva má v úmysle podporovať inovatívne investície do hodnotového reťazca, oživiť ekonomiku prostredníctvom zelených technológií a vytvoriť udržateľný priemysel/dopravu, poskytnúť podporu medziregionálnym investíciám do udržateľných potravinových systémov, udržateľné poľnohospodárstva, čistej a efektívnej energie, udržateľného priemyslu, výstavby a renovácie, udržateľnej mobility, eliminácie znečistenia a opatrení v oblasti klímy.
Inovácie a inteligentná výroba a vývoj
Tretia a posledná oblasť tejto výzvy je zameraná na zlepšovanie dodania nových alebo vylepšených produktov, procesov alebo služieb na výrobný trh. V kontexte pokročilých výrobných systémov, vedomostí a inovatívnych technológií využívaných pri komplexnej produkcií a zlepšovaní procesov spojených s elimináciou odpadu, znečistenia, spotreby materiálov a využitia energií. Táto oblasť je zaujímavá hlavne pre firmy a spoločnosti pôsobiace v oblasti robotiky, 3D a 4D tlače, umelej inteligencie a samozrejme aj vysokovýkonná výpočtová technika pre modelovanie, keďže tieto oblasti chápe Európska únia ako kľúčové. Podporou tohto odvetvia chce EÚ podporovať digitalizáciu a propagovať zmenu k ekologicky udržateľnejšej produkcií.
V celej výzve Medziregionálnych inovačných investícií je pre rok 2021 alokovaných takmer 40 mil. EUR a pre rok 2022 viac než 36 mil. EUR. Uchádzači musia preukázať a splniť viaceré podmienky, jednou z nich vzhľadom na medziregionálnosť výzvy je účasť a spolupráca minimálne 5 entít z 5 rôznych regiónov v troch krajinách, ktoré spĺňajú podmienky výzvy. Ďalšou z podmienok je funkcia koordinátora, ten musí byť buď verejný orgán, súkromná nezisková organizácia alebo medzinárodná organizácia.
Odporúča sa, aby rozpočet jedného projektu bol medzi 4 mil. EUR až 10 mil. EUR, no toto odporúčanie automaticky nevylučuje predloženie návrhov požadujúcich menšie či väčšie sumy na svoje projekty.