Čo je TRL ?
Vo väčšine grantových schém pre podporu inovácii (nie len) v Európe sa úroveň vyspelosti technológie definuje pomoc stupnice TRL (Technology readiness level). Pre niektoré grantové výzvy sú oprávnené projekty len do alebo od určitej úrovne TRL, napríklad. Výzvy podporujúce základný výskum len do úrovne TRL 3 alebo výzvy podporujúce riešenia pre trhové uplatnenie produktu od TRL 4 do 9. V grantových výzvach je však rovnako dôležitá aj BRL stupnica, ktorá si svoju podstatu prevzala práve zo stupnice TRL.
Stupnicu pôvodne vytvorila NASA
NASA si 70-tych rokoch položila otázku ako kategorizovať vyspelosť technológie a prišla s riešením: TRL. Pôvodne boli TRL stupne vytvorené pre technológie prieskumu vesmíru, aby sa zmerala ich úroveň vyspelosti. V súčasnosti mnohé organizácie, výskumné a inovačné agentúry a programy verejného financovania používajú TRL na svoje vlastné účely v mnohých oblastiach, nielen na prieskum vesmíru. Postupne ju prevzala veľká časť vedeckého sveta, a to najmä úradníci, ktorí sa zaoberajú financovaním výskumu. Mali na to jednoduchý dôvod. Jednoduchšie, zreteľnejšie a prehľadnejšie rozlíšenie stupňa, v ktorom sa daný výskum nachádza. Stupeň TRL sa samozrejme počas „životného cyklu“ projektu mení z nižších hodnôt na vyššie hodnoty. Každý výskum začína obyčajne na úrovni 1, ale nie každá inovácia dospeje až do úrovne 9.
TRL stupne sa pohybujú od stupňa 1 do stupňa 9, kde je 9 najvyššia úroveň vyspelosti technológie:
Zdroj: https://innonews.blog/ | Zdroj: https://www.earto.eu/
Analogizované do Slovenčiny:
• TRL 1: Základný výskum – pozorované základné princípy
• TRL 2: Aplikovaný výskum – formulácia technológie
• TRL 3: Kritická funkcia – experimentálny dôkaz koncepcie (proof of concept)
• TRL 4: Laboratórne testovanie – technológia validovaná v laboratóriu
• TRL 5: Testovanie v relevantnom prostredí – technológia validovaná v príslušnom prostredí (priemyselne relevantné prostredie v prípade kľúčových podporných technológií)
• TRL 6: Overený prototyp – technológia preukázaná v príslušnom prostredí (priemyselne relevantné prostredie v prípade kľúčových podporných technológií)
• TRL 7: Integrovaný pilotný systém preukázaný – demonštrácia prototypu systému v prevádzkovom prostredí
• TRL 8: Systém je integrovaný – systém je kompletný a kvalifikovaný
• TRL 9: Systém je pripravený – skutočný systém osvedčený v prevádzkovom prostredí (konkurenčná výroba v prípade kľúčových podporných technológií alebo vo vesmíre)
Zdroj: https://grantup.sk/
Video pomôcka pre definíciu úroveň TRL: