Dotácia – čo to je a ako ju získať?
Samotný proces získania dotácie je často časovo náročný a pre mnohých žiadateľov aj komplikovaný a neprehľadný. Niektorí žiadatelia to dokážu zvládnuť, no v prípade nepodporenej žiadosti (teda neúspechu) ich motivácia písať ďalšiu žiadosť o poskytnutie dotácie výrazne klesne. Ako písať dotácie a na čo si dávať pozor pri ich písaní si priblížime v nasledujúcom článku.
Čo je dotácia?
Dotácia je forma nenávratného finančného prostriedku (NFP), ktorý môže žiadateľ získať za vymedzených podmienok a na určitý účel. Dotáciu obvykle poskytujú subjekty verejnej správy, vo výnimočných prípadoch poskytujú dotácie, resp. granty aj súkromné spoločnosti. Granty v porovnaní s dotáciami majú povahu súťaže (napr. hlasovania), a sú zaujímavejšie hlavne pre menšie projekty miest a obcí alebo niektoré projekty neziskových organizácií (spolkov a občianskych združení).
Pre malé a stredné podniky, veľké spoločnosti alebo samosprávu sú však významnejšie a hodnotnejšie dotácie práve z verejnej správy. Na Slovensku výzvy na predkladanie žiadostí o dotácie vyhlasujú obvykle ministerstvá alebo rôzne fondy, ktoré sú zriadené zákonom (napríklad v oblasti kultúry to sú Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín alebo Audiovizuálny fond). Okrem toho sa samozrejme môže žiadateľ uchádzať aj o nenávratné finančné prostriedky z fondov Európskej únie alebo ďalších medzinárodných fondov.
Výzva na predkladanie projektov
O dotáciu sa môžu subjekty uchádzať až po vyhlásení výzvy na predkladanie žiadosti o dotácie. Žiadosť o poskytnutie dotácie obvykle obsahuje detailne spracovaný projektový zámer, na ktorý sa snaží žiadateľ získať peniaze. V tomto projektovom zámere treba zodpovedať všetky povinné otázky čo najvecnejšie a najkonkrétnejšie tak, aby komisia hodnotiaca projekty dokázala zámeru projektu nielen porozumieť, ale aby ho vybrala medzi tie, ktoré budú podporené. Samotná štruktúra žiadosti o NFP a jej náročnosť je závislá od podmienok, ktoré nastaví vyhlasovateľ výzvy. Niektoré zo žiadostí sú jednoduché pár stranové záležitosti požadujúce len základné informácie o projekte. Iné, v závislosti od výšky alokovanej čiastky, sú oveľa komplikovanejšie a obsahujú informácie k projektovému zámeru v rozsahu desiatok až stoviek strán.
Na čo si pri výbere a písaní žiadosti o dotáciu treba dávať pozor?
Úvodným problémom, ktorý je azda najdôležitejší pre úspešnú realizáciu problému je ujasnenie si idey a nájdenie vhodnej výzvy na financovanie tohto nápadu. Vyhlásená výzva a projektový zámer, resp. žiadosť o NFP, musia spolu korešpondovať, teda samotná povaha projektu musí napĺňať ciele a zámery danej výzvy.
Druhou častou chybou je oprávnenosť žiadateľa. Nie všetky výzvy na predkladanie žiadostí dotácie sú pre každý subjekt. Niektoré sú len pre určité právne formy, niektoré len pre určitý región. Vždy si treba dôkladne prečítať výzvu a podmienky, ktoré musí uchádzač o dotáciu spĺňať na to, aby sa o dotáciu mohol úspešne uchádzať.
Tretím typom častej chyby pri písaní žiadosti o dotáciu sú termíny a ich dodržanie. Tie najdôležitejšie sú obvykle tri – začiatok predkladania žiadostí, uzávierka predkladania žiadostí a najneskoršie možné ukončenie projektu (ďalej to môže byť aj doba trvania projektu či najskorší možný začiatok realizácie projektu. Žiadosť o dotáciu podaná po dátume uzávierky predkladania žiadostí nebude prijatá a nebude zaradená na hodnotenie, čím automaticky žiadateľ stráca možnosť získať dotáciu. Zároveň je vo výzve určené, akou formou má byť žiadosť podaná. Niektoré sa podávajú elektronicky, niektoré musia byť fyzicky odoslané najneskôr v termíne uzávierky predkladania žiadostí. V prípade, že sa výzva doručí iným spôsobom, aj keď bude doručená pred uzávierkou, môže byť vyradená, resp. nemusí byť prijatá na hodnotenie.
Štvrtým, ale určite nie posledným dôvodom, prečo žiadosti obvykle končia ako nepodporené je absencia povinných príloh. Aj tu je najlepším tipom na odstránenie nedostatku dôsledné čítanie výzvy na predkladanie žiadostí o dotáciu. V zozname povinných príloh sú obvykle rôzne čestné vyhlásenia, potvrdenia o vedení účtu, potvrdenia z príslušného registra, zdokladovanie oprávnenosti žiadateľa atď.
Ak žiadateľ o dotáciu vynechá čo i len jednu povinnú prílohu (prípadne bude nedostatočná – napríklad niektorý z požadovaných dokumentov nebude podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP), ak to je potrebné), jeho žiadosť bude automaticky vyradená z hodnotiaceho procesu.
Kde nájdem zoznam otvorených výziev?
Už niekoľko rokov existujú rôzne webové stránky, kde môžu uchádzači o dotáciu nájsť výzvu, v ktorej môžu na svoj projekt žiadať NFP. Jedným z najpoužívanejších je vyhľadávač grantov na portáli ITMS. Informácie k daným výzvam nájdete aj na webových stránkach jednotlivých poskytovateľov dotácií (vyhlasovateľov výziev na žiadosti o dotácie), alebo na rôznych komerčných portáloch.
Ak Vám stále príde písanie žiadosti o dotácie ako príliš komplikovaný a zdĺhavý proces, môžete financovanie svojho projektového zámeru prostredníctvom dotácií zveriť do rúk odborníkom, ktorí si nielen dajú pozor na povinné prílohy, termíny či na výber vhodnej výzvy, ale dokážu Vám pomôcť aj pri kreovaní idey, riadení projektu a úspešnom ukončení a uzavretí projektu.