Fond na spravodlivú transformáciu zbiera projektové zámery
Európska únia (a teda aj Slovensko) sa zaviazala dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Preto pristupuje k útlmu využívania fosílnych palív, vrátane zatvárania uhoľných baní. To má zásadné dopady na životy ľudí a miestnu ekonomiku, ktoré zmierňuje nový finančný nástroj – Fond na spravodlivú transformáciu (FST). Slovensko bude môcť z fondu čerpať 459 miliónov EUR na projekty transformujúce staré znečisťujúce technológie, na čistejšie a ekologickejšie.
Keďže sa Slovensko taktiež zaviazalo dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, bude v rámci programového obdobia 2021 – 2027 FST samostatnou prioritnou osou Operačného programu Slovensko. (Viac informácií o podpore ekologických projektov nájdete v našom predošlom článku Podpora ekologických projektov a riešení zo strany EÚ) Podľa návrhu nariadenia sa predpokladá financovanie z Fondu na spravodlivú transformáciu pre menej rozvinuté regióny vo výške 85 % a 50 % pre viac rozvinuté regióny. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI) navrhuje v tomto programe ako oprávnené územia Trenčiansky kraj (horná Nitra), Košický kraj, Banskobystrický kraj a Bratislavský kraj. Plán pre spravodlivú transformáciu má prostredníctvom FST pomôcť týmto štyrom slovenským regiónom pri zásadnom znižovaní emisií skleníkových plynov.
Prečo FST podporuje práve tieto regióny?
Najväčšia pozornosť sa z týchto štyroch regiónov sústreďuje najmä na najviac dotknutý región hornej Nitry. Ťažbu hnedého uhlia tam štát prestane dotovať v roku 2023, pričom ročne na to vynakladal okolo 100 miliónov eur. Štát už v tomto regióne podporil prostredníctvom Akčného plánu pre transformáciu hornej Nitry tvorbu pracovných miest. Na tento účel štát už podporil projekty malých a stredných podnikov vo výške 18 miliónov EUR. Ďalších 12 miliónov vyčlenil na rekvalifikáciu a študijné programy pre zamestnancov baní, aby si po ukončení ťažby dokázali nájsť nové zamestnanie.
Hlavným cieľom FST je zmierniť dôsledky transformácie financovaním diverzifikácie a modernizácie miestneho hospodárstva a zmiernenie negatívnych vplyvov na zamestnanosť. FST môže podporovať široký rozsah činností cez investície do oblastí akými sú digitálna pripojiteľnosť, technológie čistej energie, znižovanie emisií, obnova priemyselných lokalít či rekvalifikácia pracovníkov
Finančné zdroje z Fondu na spravodlivú transformáciu budú kľúčovým nástrojom na riešenie dôsledkov transformácie, podporu území, ktoré sú najviac postihnuté prechodom ku klimatickej neutralite, a na zabránenie nárastu regionálnych rozdielov.
Hlavnými prioritami Plánu spravodlivej transformácie pre dotknuté štyri regióny sú oblastí:
- Tvorba pracovných miest a rekvalifikácia pre nové ekonomické sektory budúcnosti
- Veda, výskum a inovácie
- Obnoviteľné zdroje energie a čistá energia
- Podpora malých a stredných podnikov pri tvorbe nových hospodárskych príležitostí
- Sociálne veci a zdravotníctvo
- Cestovný ruch
Výzva na predkladanie projektových zámerov je stále otvorená a hodnotenie predložených projektových zámerov bude vykonávané vo viacerých hodnotiacich kolách. Táto nezáväzná online výzva zostáva aj po uzavretí prvého hodnotiaceho kola stále otvorená. Žiadatelia, ktorí sa chcú ešte do tejto výzvy zapojiť, môžu svoje projektové zámery predložiť prostredníctvom online formulára.
Aktuálne sa o podporu z tejto výzvy uchádza už takmer 400 projektov. Cieľom celej výzvy je predbežne identifikovať potenciálne projekty, ktoré môžu byť podporené po spustení Fondu na spravodlivú transformáciu na prelome rokov 2022/2023.
Viac informácií o výzve nájdete na webovej stránke Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.