Kaskádové financovanie
K mnohým spôsobom financovania projektov z grantových schém Európskej únie patrí aj tzv. kaskádové financovanie, inak známe ako finančná pomoc tretím stranám (z anglického Financial Support for Third Parties). Tento systém spustila Európska únia v rámci programu Horizon 2020, kedy potrebovala nastaviť systém financovania start-upov a malých a stredných podnikov (z anglického Small and Medium Enterprises, ďalej len „SME“). Tento distribučný spôsob financovania je využívaný pri zavádzaní a rozvoji najmä digitálnych inovácií.
Kaskádové financovanie je forma podpory, kedy určité konzorcium realizuje už schválený väčší projekt a dielčie úlohy v tomto projekte zabezpečuje prostredníctvom tretích strán. Tieto konzorciá so svojimi projektami spúšťajú vlastné (zväčša otvorené) výzvy na predkladanie projektov. Každá „kaskádová“ výzva má vlastné pravidlá, oprávnené typy projektov aj výšky grantov. Celý projekt teda riadi konzorcium, ktorého väčší projekt bol podporený z prostriedkov EÚ.
Využitie kaskádového financovania
Projekty financované práve kaskádovým financovaním majú obvykle konkurenčný charakter (tzv. competetive calls). Ich primárnym cieľom je pomôcť start-upom na rozvoj technológií, podpora vývoja prototypov, experimentov vytvorených práve start-upmi alebo SME a zapojiť väčšie množstvo participantov do projektu. Výzvy z kaskádového financovania sú zvyčajne zamerané na rozšírenie už existujúcej kapacity projektu a na podporu experimentovania. Umožňujú tiež novým partnerom vyvinúť nové funkcie pre potreby projektu a delegovať konkrétne úlohy (napríklad experimenty a demonštrácie), ktoré sú v hlavnom projekte naplánované.
Pre jednoduchšiu predstavivosť kaskádového financovania môžeme uviesť príklad inovačného projektu na novú technológiu, kedy celý grant získa firma vytvárajúca túto technológiu. Tá prostredníctvom novej vlastnej vyhlásenej „kaskádovej“ výzvy pre menšie spoločnosti rozdelí finančnú podporu konečným užívateľom produktu (technológie), ktorí ju takýmto spôsobom budú využívať, testovať a vyvíjať jej ďalšie súčasti.
Prehľad otvorených kaskádových výziev
Okrem uchádzania sa o „veľký“ grant sa môžu SME a start-upy uchádzať aj o menšie granty v grantových schémach jednotlivých úspešných konzorcií. Aktuálny zoznam otvorených výziev nájdete na webovej stránke Európskej komisie medzi výzvami pre tretie strany. Mnohé z výziev sa uzatvárajú v najbližších týždňoch, niektoré ale až v budúcom roku, či v roku 2023.
Dôležité je povedať, že schémy kaskádového financovania sa budú využívať aj v novom programovom období Európskej únie 2021 – 2027.