Projekt GAEA (Green Alternatives for European Autonomy Challenge) vznikol ako odpoveď na nedostatočne rozvinuté podnikateľské ekosystémy v krajinách zapojených do EIT Regional Innovation Scheme (RIS). V týchto krajinách často dochádza k "úniku mozgov" a nedostatku inovatívnych tímov a projektov, čo obmedzuje regionálny inovačný potenciál. Cieľom projektu GAEA je posilniť regionálne podnikateľské ekosystémy tým, že zapojí študentov a miestne talenty do regionálnych a medziregionálnych súťaží inovatívnych nápadov. Projekt vychádza z úspešných skúseností Greentech Challenge v Grécku, no rozširuje svoj záber a zameriava sa na európsku autonómiu, a to v kontexte medzinárodných výziev, akými sú napríklad dôsledky vojny na Ukrajine. GAEA prepája regionálne ekosystémy v rámci medzi-kultúrnej iniciatívy s ambíciou podporiť ich dlhodobý rozvoj aj po skončení 28-mesačného projektu. Cieľom GAEA je zlepšiť podnikateľské zručnosti mládeže v krajinách s miernou inovačnou kapacitou. Prostredníctvom spolupráce vzdelávacích inštitúcií a súkromných spoločností chce projekt podporiť organický rast inovačných ekosystémov v ôsmich krajinách (Grécko, Litva, Slovensko, Lotyšsko, Maďarsko, Česká republika, Srbsko a Poľsko). Projekt sa realizuje v dvoch fázach, regionálnej a medziregionálnej, a jeho cieľom je uviesť študentské nápady a projekty na trh, zlepšiť tok inovácií medzi regiónmi a urýchliť rozvoj regionálnych podnikateľských ekosystémov.
Spoločnosť BALTEUS sa v projekte GAEA angažovala ako komunitný partner so zameraním na podporu a rozvoj inovatívnych projektov v oblasti zelenej technológie na Slovensku. Naša úloha spočívala v šírení povedomia o projekte, aktívnom vyhľadávaní talentov a tímov, ktoré by mohli prispieť svojimi nápadmi, a v poskytovaní podpory pri príprave projektov do súťaže. Ako slovenský partner sme pomohli účastníkom nielen s prípravou projektových zámerov, ale aj s formovaním tímov a sprostredkovaním spolupráce medzi akademickou a podnikateľskou sférou. Naším cieľom bolo posilniť podnikateľské a inovačné ekosystémy v Slovenskej republike a prispieť k rozvoju udržateľných riešení, ktoré podporia autonómiu Európy v ekologickej oblasti.
Slovenská regionálna súťaž v rámci projektu GAEA sa konala dňa 28. júna 2024. Do súťaže sa zapojilo 17 tímov (57 účaastníkov), ktoré predstavili svoje inovatívne nápady v oblasti zelenej technológie a udržateľných riešení. Každý tím prezentoval svoj projekt pred odbornou porotou, ktorá hodnotila originalitu nápadov, technické riešenia a ich prínos pre environmentálnu udržateľnosť. Najlepšie tímy postúpili do medziregionálnej fázy súťaže, kde získajú príležitosť porovnať svoje inovácie s ďalšími projektmi z krajín zapojených do projektu GAEA. BALTEUS, ako slovenský partner projektu, zabezpečil nielen organizačnú podporu, ale aj mentoring a poradenstvo pre súťažiace tímy, čím prispel k ich úspešnému zapojeniu do širšieho európskeho inovačného ekosystému.
V rámci projektu GAEA sme 16. augusta 2024 zorganizovali exkluzívnu návštevu spoločnosti KOMA MODULAR, popredného inovátora v oblasti modulárnej výstavby. Táto spoločnosť, so sídlom v meste Vizovice v Českej republike, patrí medzi lídrov v udržateľnej a rýchlo realizovateľnej modulárnej architektúre. Návšteva poskytla účastníkom jedinečnú možnosť nahliadnuť do technologických postupov a inovácií, ktoré KOMA MODULAR využíva pri výrobe modulárnych budov pre rôzne účely – od komerčných a administratívnych budov až po verejnú infraštruktúru. Účastníci mali možnosť na vlastné oči vidieť, ako modulárna výstavba dokáže reagovať na potreby trhu, pričom spája flexibilitu, udržateľnosť a efektivitu. Súčasťou návštevy bola aj prehliadka výrobného závodu, kde mohli účastníci vidieť, ako sa jednotlivé moduly navrhujú, vyrábajú a pripravujú na montáž. Návšteva bola pre účastníkov veľkou inšpiráciou a otvorila nové možnosti pre uplatnenie inovatívnych a ekologických riešení v ich vlastných projektoch. BALTEUS, ako slovenský partner projektu GAEA, zabezpečil celú organizáciu návštevy a logistickú podporu pre účastníkov, čím napomohol prepojeniu teoretických poznatkov s praktickými skúsenosťami.
Po úspešnom ukončení regionálnych súťaží prešla súťaž GAEA do svojej druhej fázy, ktorá sa zameriava na medzi-regionálne súťaženie. V tejto fáze sa najlepšie tímy z každej zúčastnenej krajiny stretnú, aby prezentovali svoje inovatívne riešenia v širšom európskom kontexte. Fáza 2 predstavuje kritický krok v procese, keďže umožňuje tímom zdieľať svoje nápady, získavať spätnú väzbu od medzinárodných odborníkov a pripravovať sa na uvedenie svojich projektov na trh. Cieľom tejto fázy je nielen porovnať inovácie z rôznych krajín, ale aj podporiť vzájomnú spoluprácu medzi študentmi, akademickými inštitúciami a súkromným sektorom. Prebiehajúce aktivity zahŕňajú intenzívny mentoring, workshopy a bootcampy zamerané na podnikateľské zručnosti, technologický vývoj a prípravu projektov na komercializáciu. Druhá fáza vyvrcholí medzi-regionálnou súťažou, kde budú vybrané projekty prezentované pred medzinárodnou porotou. Tímy majú možnosť získať cenné skúsenosti a ďalšiu podporu pre svoj podnikateľský rozvoj. BALTEUS naďalej poskytuje mentoring a organizačnú podporu slovenským tímom, aby čo najlepšie využili túto príležitosť a uspeli na európskej scéne.
Náš komentár k projektu
Zapojenie sa do projektu GAEA je pre spoločnosť BALTEUS jedinečnou a obohacujúcou skúsenosťou. Sme nesmierne radi, že máme možnosť byť súčasťou tejto iniciatívy, ktorá podporuje mladé talenty a inovácie v oblasti zelenej technológie. Do projektu GAEA sme sa dostali prostredníctvom kaskádovej výzvy, ktorú vyhlásila EIT RAW Materials, jeden z kľúčových partnerov projektu. Táto príležitosť nám umožnila rozšíriť naše aktivity na európskej úrovni a prispieť k rozvoju podnikateľských zručností mladých inovátorov. Naše aktivity v rámci projektu stále pokračujú, pričom úzko spolupracujeme s Lead partnerom, gréckou spoločnosťou Mantis, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v koordinácii celého projektu. Táto spolupráca je pre nás nesmierne dôležitá a prispieva k úspešnej realizácii všetkých našich činností v rámci GAEA. Spoločne pomáhame mladým ľuďom z rôznych krajín využiť svoj potenciál a získavať cenné skúsenosti, ktoré im pomôžu v ďalšom rozvoji ich inovatívnych projektov. BALTEUS tak naďalej aktívne podporuje udržateľné inovácie a rozvíja podnikateľské prostredie na Slovensku aj v širšom európskom kontexte.