Partnerstvá v projektoch – Konzorcium
V niektorých grantových a dotačných schémach, hlavne v programe Horizont Európa, požaduje riadiaci orgán, aby súčasťou projektu bolo konzorcium. Ak ste v projektoch zbehlí, určite Vás tento pojem neprekvapí. Ak však plánujete žiadať o nenávratné finančné prostriedky vo väčších a zložitejších schémach a výzvach, môžu byť konzorciá kameňom úrazu. Alebo naopak príležitosťou?
Čo je to konzorcium?
Podľa slovníka cudzích slov je konzorcium spoločenstvo na jednorazovú realizáciu určitej obchodnej alebo finančnej transakcie. Tento význam vieme aplikovať aj v terminológií projektov a grantových či dotačných schém. Konzorcium môžeme chápať ako zoskupenie subjektov, ktoré spolupracujú na realizácií projektu. Niektoré schémy konzorciá a partnerstvá vyžadujú, naopak iné ich len odporúčajú. Bežne je pre jeden projekt financovaný z dotačných a grantových schém Európskej únie potrebné mať 1-3 partnerov. Bežne sa však stáva, že ich je aj 10. Preto je vždy potrebné dať si pozor na obsah výzvy, ktorá minimálny počet partnerov v projekte alebo počet partnerov v konzorciu presne definuje.
Ako vytvoriť a stať sa súčasťou konzorcia?
Pri zakladaní konzorcia by ste mali myslieť na organizácie, ktoré vám reálne pomôžu dosiahnuť a naplniť ciele a projektové zámery. Skladať členov konzorcia sa Vám bude ľahšie, ak máte vybudovanú dobrú sieť kontaktov. V závislosti od povahy a obsahu projektu a výzvy je potrebné vytvoriť vhodný mix subjektov, často aj z akademického alebo verejného sektora. Ak sú práve kontakty to, čo vám chýba, jednou z možností ako ich získať je účasť na rôznych networkingových eventoch, kde, ak ste dostatočne šikovní, dokážete spoznať veľký počet rôznych ľudí a spoločností, ktoré môžu byť súčasťou projektového konzorcia.
Ďalšou možnosťou na získanie partnerov sú verejne prístupné registre jednotlivých programov a schém. Napríklad Erasmus+ má tzv. EPALE, vďaka ktorému môžete vytvoriť výzvu na získanie partnera do vášho projektu alebo sa môžete k niektorému zo zverejnených projektových zámerov a nápadov pripojiť.
Rovnakú možnosť majú záujemcovia aj v schémach EIC. Portál na vyhľadávanie partnerov umožňuje nielen vytvoriť vlastný projekt, do ktorého sa môžu záujemcovia prihlasovať, ale ako aj pri Erasmus+, aj tu môže akýkoľvek záujemca kontaktovať predkladateľa projektu so žiadosťou o participáciu na danom projekte. Toto všetko sa dá robiť buď priamo na portáli Európskej komisie, alebo na webovom sídle Národného kontaktného bodu pre program Horizont Európa, ktorého sú schémy EIC súčasťou.
Na čo myslieť, ak som súčasťou konzorcia?
V konzorciách (skupine príjemcov) je dôležité rozdelenie úloh a rolí v tíme. Azda najhlavnejšou je rola koordinátora. Konzorcium si bude musieť vybrať koordinátora, ktorý sa bude starať o riadenie a koordináciu projektu a bude zastupovať konzorcium voči orgánu poskytujúceho finančné prostriedky formou dotácie alebo grantu. Pri nenávratných finančných prostriedkoch pre jedného príjemcu bude koordinátorom automaticky len tento jeden príjemca.
Nemenej dôležité je zmluvne podložiť spoluprácu jednotlivých subjektov, ideálne aj s presne vymedzenými rolami a úlohami v projekte. Vďaka tomu budete mať presne zadefinované aká je úloha každého člena v rámci konzorcia, čím môžete predísť rôznym problémom a rizikám spojeným s nesprávne zadefinovanými kompetenciami.
V neposlednom rade je dôležitá pravidelná a efektívna komunikácia. Takmer všetky konzorciá sú zložené zo spoločností sídliacich v rôznych krajinách. Nastavenie úspešnej komunikačnej schémy je kľúčové nie len pre dosiahnutie stanovených cieľov a zámerov v projekte, ale zároveň aj na čo najplynulejšiu realizáciu projektu.
Kontakty a spolupráce, ktoré prostredníctvom žiadosti o nenávratné finančné prostriedky získate a prehĺbite sa vám v ďalších projektoch a v ďalšej činnosti vašej spoločnosti môžu zísť a niekoľkokrát zúročiť.
Vytvoriť a manažovať kvalitné konzorcium alebo stať sa jeho súčasťou, je teda dôležité nielen pre úspešný projekt, ale aj pre ďalší rozvoj Vášho podnikania.