Aká bude podoba programu Kreatívna Európa 2021 – 2027 ?
Poslanci Europarlamentu schválili definitívnu podobu nového programu Kreatívna Európa na roky 2021-2027. Alokovaná výška má byť v porovnaní s predošlým programovým obdobím takmer dvojnásobná.
V európskych kultúrnych a kreatívnych odvetviach pôsobí približne 3,8 % Európanov. Predsedníčka Výboru EP pre kultúru a vzdelávanie Sabine Verheyen vyhlásila, že kultúrny a kreatívny sektor stále čelí problémom, napríklad: „konkurencii veľkých komerčných produkcií či veľmi roztrieštenému nadnárodnému kultúrnemu trhu. Súčasné obmedzenia majú dramatický vplyv na kultúrne spoločenstvá v EÚ, ktoré potrebujú našu pomoc viac ako kedykoľvek predtým. Tento výrazne lepšie financovaný program je ocenením prínosu kultúry pre náš európsky spôsob života a je prvým krokom v snahe pomôcť jej čeliť výzvam globalizácie a digitalizácie“.
Aktuálna alokovaná suma takmer 2,5 miliardy EUR v programe Kreatívna Európa by mala podporiť kultúru v prekonávaní aktuálných problémov. Jednym z nich je pozviechať sa z následkov pandémie COVID-19. Medzi aktuálne dôležité témy, ktoré do Kreatívnej Európy parlament navyše pretlačil patrí inklúzia, osobitná podpora pre súčasnú a živú hudbu a podpora ženských talentov a profesionálnych kariér žien, pretože ženy sú dodnes nedostatočne zastúpené v rozhodovacích pozíciách v kultúrnych, umeleckých a kreatívnych inštitúciách.
Novinkou je oblasť medzisektorových projektov
K doterajším dvom podprogramom – MÉDIA a KULTÚRA sa aktuálne Kreatívna Európa rozšírila aj o nový tretí podprogram MEDZISEKTOR. Ten sa prvýkrát zameriava aj na oblasť spravodajských médií s cieľom podporiť mediálnu gramotnosť, slobodu tlače a kvalitu žurnalistiky.
Kultúra napriek svojmu vysokému potenciálu zostáva zle využívaná a ohrozená, nielen z hľadiska ľudských zdrojov, ale aj z hľadiska environmentu. Podprogramy preto cielia aj na networking, na medzinárodné projekty zapájajúce rôzne kultúry a na platformy podporujúcich začínajúcich umelcov, ako aj stimulovanie skutočne európskej prípravy a realizácie kultúrnych aktivít a umeleckých diel. Jednotlivé podprogramy majú podporovať nadnárodnú výmenu skúseností a know-how v súvislosti s novými obchodnými a manažérskymi modelmi. Medzi hlavné piliere taktiež patrí zvládanie výziev spojených s digitalizáciou. Podporujú tiež rozvoj a tvorbu sietí medzi kultúrnymi a kreatívnymi organizáciami a tvorcami politík, propagáciu a distribúciu európskych filmov a audiovizuálnych diel v Európe aj mimo nej.
Aktuálne je otvorených už 20 výziev na projekty v kultúrnom a kreatívnom sektore!
Niektoré z týchto výziev sú zaujímavé nielen z hľadiska alokovanej sumy, ale aj témou, ktorú výzva rieši. Z nich odporúčame napríklad „Innovation Lab“, ktorý slúži na podporu inovatívnych digitálnych riešení v kultúrnom a kreatívnom sektore. Program odporúčame ak máte ideu na tvorbu nástrojov, modelov alebo metodík, ktoré sa môžu vzťahovať na audiovizuálny sektor a na ďalší kreatívny a / alebo kultúrny sektor. Uzávierka projektov je 05.10.2021.
Ďalšia z výziev je zameraná na výchovu mediálnych talentov a rozvoj ich schopností. Výzva sa uzatvára už koncom augusta, takže sa treba s ideou aj s celým projektovým zámerom poponáhľať. Osobitný zreteľ sa bude klásť na získavanie podnikateľských zručností a povedomie o vývoji trhových a digitálnych technológií, analýze dát, udržateľných obchodných modeloch, internacionalizácii, marketingu, propagácii, rozvoji publika, obnove filmového dedičstva a ekologizácii priemyslu. Dotácia je ideálna pre tréningové projekty, boot-camp-y a mentoringové programy využívajúce najnovšie digitálne technológie.
Výzvou s najvyššou alokovanou sumou sú tzv. „European Cooperation projects“, kde Európska únia rozdelí medzi projekty viac ako 60 miliónov eur. Predmetom výzvy by mala byť medzinárodná tvorba a mobilita pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom sektore a európskych umelcov, s cieľom rozvoja kultúrneho a kreatívneho sektora a tvorby nových pracovných miest v tomto sektore. Prioritami, resp. témami projektov by mali byť projekty zamerané na jednu (maximálne dve) z uvedených priorít:
- Publikum (rozširovať publikum, hľadať nové prístupy a rozvíjať publikum fyzicky ale aj digitálne)
- Inklúzia (podporovať sociálnu inklúziu v kultúre alebo prostredníctvom kultúry, najme u ostrakizovaných skupín spoločnosti)
- Udržateľnosť (napojená na Európsku zelenú dohodu a zahrňujúca Nový Európsky Bauhaus)
- Nové technológie (na zvýšenie konkurencieschopnosti a na urýchlenie digitálneho prechodu kultúry v reakcií na pandémiu COVID-19)
- Medzinárodný rozsah
Uzávierka pre podávanie projektov do tejto výzvy je do 07. septembra 2021.
Štvrtou výzvou, ktorá podľa nás stojí za zmienku je výzva podporujúca networking aktérov v kultúrnom a kreatívnom sektore. Do výzvy je alokovaných 27 000 000 €, ktoré majú zvýšiť kapacity európskych kultúrnych a kreatívnych sektorov, čeliť spoločným výzvam a rozvíjať talenty, inovovať, vytvárať pracovné miesta a podporovať rast celého kultúrneho a kreatívneho sektora. Medzi hlavné priority programu patrí zvýšenie prístupu ku kultúre (nie len zapojením publika ale aj jeho rozvojom), budovanie kapacít na aktívne kultúrne pôsobenie v medzinárodnom (nie len európskom) trhu. Samozrejme program podporuje Európsku zelenú dohodu, a pomáha kultúrnemu a kreatívnemu sektoru vyťažiť čo najviac z nových technológií a digitalizácie. Táto výzva je ideálna pre organizácie a subjekty s víziou, ktorá v sebe zahŕňa medzinárodný rozmer.
Pri kultúrnych a umeleckých projektoch je najdôležitejšie nájsť správnu ideu. Identifikácia tejto idey Vám môže významne pomôcť pri písaní celej žiadosti o dotáciu. V prípade, že budete potrebovať nasmerovať, či pomôcť zastrešiť celý proces písania žiadosti, sme pripravení Vám kedykoľvek pomôcť.
Všetky informácie k programu Kreatívna Európa nájdete tu, aktuálne otvorené výzvy v oblasti kultúrneho a kreatívneho sektora nájdete na portáli Funding and Tenders.