Spoločnosť M T J interiér, s.r.o. využila ďalší projekt na zvýšenie svojej technologickej úrovne, ktorý navyše nadväzoval na predošlý projekt tejto spoločnosti. Prvý projekt sa venoval prevažne zvýšeniu technologického procesu spracovania dreva, cieľom tohto druhého projektu bolo zlepšiť technológie v časti kovovýroby (Laserový rezací stroj).
Projekt je súčasťou komplexného investičného plánu do inovácií v spoločnosti. Prirodzene nadväzoval na predošlý projekt, na ktorom sme spolupracovali. Hlavným cieľom bolo vytvorenie nového procesu (služby) laserového rezania plechov. Laserové rezanie predstavuje proces s vysokou pridanou hodnotou, ktorú vykonávalo len málo spoločností na Slovensku a teda dodanie týchto služieb bolo závislé od voľných kapacít dodávateľov.
Spoločnosť využila priaznivé nastavenie Operačného programu Výskum a Inovácie, kedy sa mohla o grant (nenávratný finančný príspevok) uchádzať opakovane. Nastavenie aktivít projekt a očakávaných výsledkov boli definované, ako nadstavba z realizovaného projektu z roku 2018.
Vzhľadom na overenú spoluprácu so spoločnosťou pri predošlom projekte sme navzájom už poznali naše očakávania a proces, ktorým musí spracovanie projektu prejsť. Analýzou trhového prostredia boli definované parametre, ktoré mala nová technológia (Laserový rezací stroj a CNC ohraňovací lis) spĺňať. Logika projektu bola nastavená tak, aby klient už pri laserovom rezaní nebol závislý od kapacít externých dodávateľov a dokonca mohol tieto služby poskytovať aj externým odberateľom.
Postupom verejného obstarávania boli vybraní dodávatelia technologických celkov, tak aby boli schopní dodržať všetky požadované parametre a nie len ponúknuť najnižšiu cenu. Harmonogram fyzickej realizácie projektu bol harmonizovaný pre oba technologické celky, aby inštalácia a uvedenie do prevádzky mala čo najmenší vplyv na prebiehajúcu výrobu.
Náš komentár k projektu
Tento projekt predstavuje model spolupráce, kedy bol na začiatku definovaný komplexný investičný plán do inovácií a postupne sa napĺňal vo viacerých fázach/projektoch. Jedná sa teda o model kedy Eurofondové projekty na seba nadväzujú. Po úspešnej inovácii technologického zázemia na úroveň industry 4.0 budú nasledovať vzdelávacie projekty a obstaranie softvérových nástrojov pre pracovníkov spoločnosti.